1. Ana Sayfa
  2. Falan Filan

Renklerin İnsan Psikolojisi Üzerinde Etkileri

Renklerin İnsan Psikolojisi Üzerinde Etkileri
Photo by Steve Johnson on Pexels.com
0

Günlük hayatta sıkça kullanılan “Burası beni çok bastı, başka bir yere geçelim mi?” ya da “Birden bir uyku çöktü üzerime” gibi ifadelerin, çevremizde gördüğünüz renklerden kaynaklanabileceğini biliyor muydunuz? Renklerin, insan psikolojisi üzerinde önemli etkileri vardır. Her türü, zihinsel rahatlama sağlayan görsel sanatlar da orantılı renk cümbüşleriyle, psikolojiyi olumlu yönde etkiler. Renkler ve uyumları, sadece göz zevkine değil, kişinin duygu-durumuna da etki eder.

Renklerin Psikolojik Etkileri

Renklerin psikolojiye olan etkisi son derece önemlidir. Gökyüzüne, deniz manzarasına, yemyeşil kırlara bakıldığında gelen zihinsel rahatlık, doğanın muhteşem renklerinden kaynaklanır.  İzlediğiniz gerilim ve korku filmlerini göz önüne getirin. Gün ışığının, içi ısıtan renginin dahi soluk göründüğü, koyu renkli dekor ve mekanlarda, parlaklığı, canlılığı düşük ortamlarda çekildiğini fark edeceksiniz. Aynı zamanda; bazı meslek gruplarının temsili renkleri olduğunu, mesleki üniformalarının geçmişten günümüze aynı renkte kaldığını görebilirsiniz. Tüm bunlar tesadüf değildir.

Renklerin Anlamları ve Psikolojik Etkileri

Doğada tüm renklerin, insanlar üzerinde farklı duygular oluşturduğu bilimsel çalışmalar ile kanıtlanmıştır. Renkler üzerine yapılan bilimsel araştırma sonuçları sayesinde, çeşitli psikolojik tedavi yöntemleri geliştirilmiştir. Renklerin anlamları, ticaret ve pazarlamada, satış stratejilerine yön verir.

Renklerin insan psikolojisine etkileri, bilinçaltını da şekillendirir. Renkler; insanları acıktırmak, olumlu veya olumsuz duygularını harekete geçirmek, güven, dinginlik, huzur gibi duygularını hareketlendirmek için de kullanılabilir.

Beyaz Renk Psikolojisi

Beyaz renk; saflığı, masumiyeti, temizliği temsil eder. Gelinliklerin genellikle beyaz renk tercih edilmesi, beyazın sadeliği ve saflığından dolayı sembol haline gelmiştir. Bir evin ya da bir mekânın duvarlarında bu renk kullanıldığında, beyaz renk psikolojisi sayesinde insanlar sakinleştirebilir, ferahlayabilir, sinir, öfke ve gerginlik azabilir.

Yeni, temiz bir başlangıcın da simgesi olan beyaz renk, yeni oluşturulacak bir markada, pazarlamada kullanıldığında; markaya duyulan güven duygusunu artırır. Melekleri çağrıştıran beyaz renk, masumiyetin yanı sıra bazı kültürlerde yas törenlerinde de kullanılır.

Kırmızı Renk Psikolojisi

Kırmızı renk;bilindiği üzere romantizm, aşk, tutku gibi duyguların simgesidir. Sevgililer Günü, evlilik yıldönümü gibi özel günlerde, hediyelerde, şık sofralarında sıklıkla tercih edilir. Kırmızı renk psikolojisi, sadece sevgi temalı ortamlarda değil, dikkat çekmek amaçlı da kullanılır. Örneğin uyarı levhalarında kullanılan bu renk, tesadüf değildir.

Kırmızı renk; heyecan, tehlike, aksiyon ile de ilişkilidir, kalp atışını hızlandırır. Güçlü bir teşvik rengi olan kırmızı renk, mağazaların indirim fırsatlarında kullanılarak müşterilerin ilgisini toplar, satışı artırır. Sosyal medyada sıkça karşılaşılan kırmızı renkli butonlar, kullanıcıların heyecan duygularını harekete geçirmek için kullanılır.

Turuncu Renk Psikolojisi

Turuncu renk; coşkuyu, başarıyı, eğlenceyi, cesareti yaratıcılığı, canlılığı çağrıştırır.  Festivallerde sıklıkla kullanılan bu renk, özellikle gençlerde coşku ve heyecan duygularını harekete geçirir. Turuncu renk psikolojisi; eşya, aksesuar ve giysilerde kullanıldığında neşeli, özgüvenli ve canlı hissetmeyi sağlar.

Turuncu, pazarlamada kullanıldığında müşterinin ilgisini çekmekte son derece başarılıdır. Kişilere, ürünü alma konusunda heyecan yaratır, mutluluk verir, satın alma isteğini harekete geçirir.

Mavi Renk Psikolojisi

Mavi renk; kuşkusuz herkes için huzuru temsil eder. Deniz manzarası, gökyüzü doğal huzur kaynaklarımızdır. Aynı zamanda uyum, sakinlik, güven duygularını da harekete geçiren bir renktir. Muhafazakâr ve geleneksel kavramları çağrıştıran mavi, güven hissettirir.

Ünlü sanatçı Picasso’nun “Mavi Dönemi” olarak adlandırılan bazı eserlerinde görülebileceği gibi, mavi renk yalnızlık duygusunu da harekete geçirebilir. Aynı zamanda bu renk, çalışma odalarında kullanıldığında üretkenliği de artırır. Pazarlamada kullanılan mavi renk, istikrarı ve markaya oluşacak güveni, samimiyeti sağlar. Mavi renk psikolojisi ayrıca, nabız ve vücut ısısı düşürme özelliklerine sahiptir.

Mor Renk Psikolojisi

Mor renk; güç, asalet, maneviyat, yaratıcılık çağrışımları yapar. Hayal gücünün gelişiminde, ilham almada büyük öneme sahiptir. Aynı zamanda mor renk gizemi de çağrıştırır, merak duygusunu artırır.

Mor renk, mavi ve kırmızının karışımıyla oluştuğundan bu iki rengin özelliklerini de taşır. Mor renk psikolojisi, ticarette; marka ve müşteri arasındaki iç huzuru sağlar, özgüveni artırır. Aksesuar ve kıyafetlerde kullanılan bu renk yine özgüveni artırdığı gibi bilgeliği, liderliği çağrıştırır.

Siyah Renk Psikolojisi

Siyah renk; kişiler üzerinde çok değişken duygular yaratan bir renktir. Gücü, otoriteyi, asaleti, zarafet ve çekiciliği yansıtırken aynı zamanda tehlikeyi, öfkeyi, suçu, karmaşıklığı da sembolize eder.

Ölüm ve tüm kötü olaylarla bağdaştırılan siyah renk psikolojisi; karamsarlık, üzüntü,saldırganlık gibi duyguları da harekete geçirebilir. Dekorasyonda, mekân duvarlarında ya da giysilerde kullanılan siyah, bazıları için şıklığı ve düzeni yansıtırken bazı kişilerde ise sıkıntı, bunalma, korku ve endişe gibi duyguları harekete geçirebilir.

Yeşil Renk Psikolojisi

Yeşil renk denilince akla ilk gelen şeylerden biri doğa, diğeri de hastane ortamıdır. Cerrahi operasyonlarda kullanılan yeşil önlükler, aslında psikolojik açıdan ağrıları hafifletmeye de fayda sağlar.

Şifanın rengi olarak sembolize edilen yeşil renk, kronik migren ağrılarını hafifletmekte fayda sağlar. Yeşil renk psikolojisi; doğayı çağrışım yapması sebebiyle dinginlik ve huzurun rengidir.

Renk Terapisi

“Kromoterapi” adı verilen renk terapisi, zihinsel rahatlama ve bazı duyguları harekete geçirmek için kullanılan bir yöntemdir. Renk terapisinde; farklı renkler, farklı duyguları açığa çıkarır, harekete geçirir. Depresyon, stres, yeme ve uyku bozuklukları gibi ruhsal hastalıkların yanı sıra bazı kanser hastalıklarında, cilt sorunlarında, ağrılarda da renk terapisi kullanılabilir.

·      Kırmızı Renk Terapisi

Yorgun, bitkin, ümitsiz kişilerin enerjilerini yükseltmek için kullanılır. Gergin ve agresif kişilerde kullanıldığında ise kişiyi daha çok öfkelendireceğinden dolayı, terapiyi uygulayan psikolog; bireyin ruh halini göz önünde bulundurur.

·      Mavi Renk Terapisi

Yatıştırıcı özelliğe sahip olan mavi renk, uyku problemlerinin tedavisinde kullanılır. Ayrıca mavi, depresyon etkilerini ve kronik ağrıları hafifletmek için de kullanılabilir. Yeme bozuklukları tedavisinde de iştah kapatıcı olarak, mavi renk terapisi uygulanabilir.

·      Turuncu Renk Terapisi

Yeme bozukluklarında kullanılan turuncu renk terapisi, iştahı artırmanın yanında, kişinin enerjisini artırmak için de kullanılır. Pozitif duygular uyandırması sayesinde kişinin iç huzurunu sağlar, zihinsel aktiviteleri uyarır.

·      Yeşil Renk Terapisi

Yeşil, öfke kontrolünü sağlar. Başlı başına şifa olan yeşil renk; kronik ağrıları hafifletir, sinir sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde büyük ölçüde yararlıdır.

·      Siyah Renk Terapisi

Kimileri için negatif çağrışımlar yapsa da aslında siyah renk; terapide kullanıldığı zaman kişinin bağımlılıklarından kurtulmasına, bilinçaltının derinlerine ulaşılmasında kullanılan önemli bir renktir.

·      Beyaz Renk Terapisi

Zihinsel berraklığı artıran beyaz renk; depresyon, anksiyete gibi sinir sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır. Barışın sembolü olarak da kullanılan beyaz; kişinin öfke kontrolünü sağlamaya da yardımcı olur.

·      Mor Renk Terapisi

Mor renk, terapide kullanıldığında kişinin özgüvenini artırmada yardımcı olur. Depresyon, Parkinson, Şizofreni, Epilepsi, Alzheimer, baş dönmesi gibi pek çok zihinsel rahatsızlığın tedavisinde kullanılabilen güçlü bir renktir.

Renkler, insan psikolojisinde önemli rol oynar. Renk terapisinde sizin için en doğru olan yöntemi yalnızca psikolog ve terapistler belirlemelidir. Bilinç altını ve sinir sistemini güçlü bir şekilde etkileyen renkler, yanlış kullanıldığı takdirde daha büyük sinir, stres ve çeşitli sinir sistemi bozukluklarına neden olabilir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap