1. Ana Sayfa
  2. Falan Filan

İngiliz Markaları

İngiliz Markaları
0

İngiltere, dünyanın en büyük ekonomilerinden birine sahip bir ülkedir ve birçok başarılı şirkete ev sahipliği yapmaktadır. Bu şirketler, çeşitli sektörlerde faaliyet göstermektedir ve ürünlerini dünyanın her yerinde satmaktadır. İşte bazıları:

Aston Martin: İngiliz lüks spor otomobil üreticisi. 1913 yılında Lionel Martin ve Robert Bamford tarafından kuruldu. Aston Martin, James Bond filmlerinde yer alan ikonik DB5 ile ünlüdür.
Bentley: İngiliz lüks otomobil üreticisi. 1919 yılında Walter Owen Bentley tarafından kuruldu. Bentley, lüks ve performans ile eş anlamlıdır ve Continental GT, Mulsanne ve Flying Spur gibi modelleri üretmektedir.
British Airways: İngiliz havayolu şirketi. 1974 yılında British European Airways ve British Overseas Airways Corporation’ın birleşmesiyle kuruldu. British Airways, dünyanın en büyük havayolu şirketlerinden biridir ve Londra Heathrow Havalimanı’ndan uçuşlar gerçekleştirmektedir.
British American Tobacco: İngiliz tütün şirketi. 1902 yılında Imperial Tobacco ve American Tobacco’nun birleşmesiyle kuruldu. British American Tobacco, dünyanın en büyük tütün şirketlerinden biridir ve Marlboro, Lucky Strike ve Camel gibi sigara markaları üretmektedir.
British Broadcasting Corporation (BBC): İngiliz kamu yayın kuruluşu. 1927 yılında kuruldu. BBC, dünyanın en büyük kamu yayın kuruluşlarından biridir ve televizyon, radyo ve çevrimiçi programlar üretmektedir.
British Gas: İngiliz enerji şirketi. 1986 yılında kuruldu. British Gas, Birleşik Krallık’ın en büyük enerji şirketlerinden biridir ve doğal gaz, elektrik ve ısıtma sistemleri satmaktadır.
British Petroleum (BP): İngiliz petrol şirketi. 1909 yılında kuruldu. BP, dünyanın en büyük petrol şirketlerinden biridir ve petrol, gaz ve rafine edilmiş ürünler üretmektedir.
British Telecom (BT): İngiliz telekomünikasyon şirketi. 1846 yılında kuruldu. BT, Birleşik Krallık’ın en büyük telekomünikasyon şirketlerinden biridir ve telefon, internet ve televizyon hizmetleri sunmaktadır.
Cadbury: İngiliz şekerleme şirketi. 1824 yılında John Cadbury tarafından kuruldu. Cadbury, dünyaca ünlü Dairy Milk çikolatası ile ünlüdür.
Diageo: İngiliz alkollü içecek şirketi. 1997 yılında Guinness ve Grand Metropolitan’ın birleşmesiyle kuruldu. Diageo, dünyanın en büyük alkollü içecek şirketlerinden biridir ve Johnnie Walker, Smirnoff ve Guinness gibi markaları üretmektedir.
Dyson: İngiliz elektrikli ev aletleri şirketi. 1993 yılında James Dyson tarafından kuruldu. Dyson, siklonik elektrikli süpürgesiyle ünlüdür.
EMI: İngiliz müzik şirketi. 1931 yılında Electric & Musical Industries Ltd. olarak kuruldu. EMI, dünyanın en büyük müzik şirketlerinden biriydi ve Beatles, Pink Floyd ve Led Zeppelin gibi sanatçılarla çalıştı.
HSBC: İngiliz bankacılık şirketi. 1865 yılında Hong Kong ve Shangai Banking Corporation olarak kuruldu. HSBC, dünyanın en büyük bankacılık şirketlerinden biridir ve bankacılık, sigorta ve yatırım hizmetleri sunmaktadır.
Jaguar: İngiliz lüks otomobil üreticisi. 1922 yılında William Lyons ve William Walmsley tarafından kuruldu. Jaguar, XK120 ve E-Type gibi ikonik modelleriyle ünlüdür.
Land Rover: İngiliz lüks SUV üreticisi. 1948 yılında İngiliz Ordusu için üretilen Land Rover Series I ile başladı. Land Rover, Range Rover ve Defender gibi modelleri üretmektedir.
Marks & Spencer: İngiliz perakende şirketi. 1884 yılında Michael Marks ve Thomas Spencer tarafından kuruldu. Marks & Spencer, giyim, ev eşyaları ve gıda ürünleri satan bir perakende zinciridir.
Rolls-Royce: İngiliz lüks otomobil üreticisi. 1904 yılında Charles Stewart Rolls ve Henry Royce tarafından kuruldu. Rolls-Royce, Phantom ve Wraith gibi ikonik modelleriyle ünlüdür.
Unilever: İngiliz-Hollanda tüketim malları şirketi. 1930 yılında Lever Brothers ve Margarine Unie’nin birleşmesiyle kuruldu. Unilever, dünyanın en büyük tüketim malları şirketlerinden biridir ve Axe, Dove ve Lipton gibi markaları üretmektedir

Listede olmasını beklediğiniz markaları yorum olarak bize yazar mısınız?

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap