1. Ana Sayfa
  2. Falan Filan

Amazon Ormanları Karbondioksit Bacası Haline Gelebilir

Amazon Ormanları Karbondioksit Bacası Haline Gelebilir
yağmur ormanları
0

Amerika Orman Araştırma Merkezi bilim adamlarının çalışmaları, Amazon bölgesinin değişerek karbondioksit bacaları haline gelebileceğini işaret ediyor.

Bilim adamları, yarım yüzyılda Brezilya’nın Amazon bölgesinde nüfusun 6 milyondan 25 milyona çıktığını, nüfus artışına bağlı olarak ormanlık alanların hızla azaldığını vurguladı.

Yapılan araştırmalar Amazon ormanlarının, 10 yılı aşkın süredeki fosil yakıt salımı miktarına eşdeğer olan yaklaşık 100 milyar ton karbonu tuttuğunu gösteriyor.

Bilim adamları, Amazon ormanları gibi eski ormanların iklim değişikliğiyle mücadelede kilit rol oynadığına dikkat çekiyor.

Araştırmalar ormanlardaki ağaçların doğal fotosentez sürecinde atmosferdeki karbondioksiti emdiğine, ancak yok edilmeleri durumunda gazın atmosfere döndüğüne dikkat çekiyor.

İngiliz ”Nature” dergisinde yayımlanan araştırmada bilim adamları, Amazon ormanlarının mevsimsel kuraklıklara direnme becerisinin de tükenebileceği uyarısında bulundu.

Amazon ormanlarının soğurduğu ve saldığı karbon miktarlarının karşılaştırması bugüne kadar bölgedeki küçük ağaç grupları incelenerek yapılıyordu. Bu araştırmalar ormanların soğurduğu karbon miktarının saldığından daha fazla olduğunu gösterse de, bilim dünyasında küçük bir bölgeye ait sonuçların bütün Amazon bölgesini yansıtıp yansıtmayacağı tartışma konusu oluyordu.

Bu çalışmada ağaç ölümlerinin karbon miktarı üzerindeki etkisini belirlemek isteyen araştırmacılar uydulardan ve hava araçlarından da yararlanarak ölü ağaçları tespit etmeyi başardı. Bu amaçla devrilen ağaçların her yıl atmosfere yaklaşık 2 milyar ton karbon saldığı belirlendi. Ancak sonuçlar karbondioksit soğurarak büyüyen ağaçlardaki biyokütle artışının karbon salınımından fazla olduğunu gösteriyor.

İlginizi Çekebilir
hıdırellez

Yazar Hakkında

Yorum Yap