1. Ana Sayfa
  2. Falan Filan

Psikolog Ücretleri Ne Kadar?

Psikolog Ücretleri Ne Kadar?
Photo by Alex Green on Pexels.com
0

Psikolog ücretleri ne kadardır sorusundan daha önemli olan husus,  niçin psikolog desteğine ihtiyaç duyulduğunun anlaşılmasıdır. Özetle bahsetmek gerekir ise; insanların büyük bir çoğunluğu bazı zaman aralıkların da stres ve kaygı ile baş  başa kalarak zorlu dönemlerden geçebilmektedir.

 Hem duygusal açıdan hem de ruhsal açıdan bir hayli çöküntüye uğrayacağımız zorlu dönemlerden geçebilir, hayatımızda hiç beklemediğimiz can sıkıcı durumlarla karşılaşabilir ve aile, sosyal çevre ya da arkadaş ortamında umulmadık birden fazla sorunlarla uğraşmak zorunda kalabiliriz.

İşte, kişinin karşılaşmış olduğu tüm bu tatsız can sıkıcı sorunlar içinden çıkılmaz bir hal alarak, kişiyi hem ruhsal yönden hem de  duygusal olarak çöküntüye uğratabilir. Çünkü; herkesin yaşananlar karşısında dayanma eşiği birbirinden oldukça farklıdır. Bu bağlamda kimisi bu dönemleri hafif atlatır iken, kimisi ise psikoterapi yöntemi ile rahatlama ihtiyacı duyabilmektedir.

Kısaca değinmek gerekir ise; iki kişi ya da daha fazla kişiler arasında gerçekleşmekte olan ilişkide, taraflardan birinin duygusal, bilişsel ve davranışsal yeteneklerinde meydana çıkan sorunların diğer kişi tarafınca tedavi edilmesine “psikoterapi” denilmektedir. Psikoterapi karteri fazlasıyla çeşitlidir ve burada önemli olan en çarpıcı detay, meydana gelen rahatsızlığın tedavi edilebilmesi için en uygun psikoterapi ekollerinden faydalanabilmektir.

Genel bir çerçeveden bakmak gerekirse, psikoterapi  rahatsızlığın sebebiyet verdiği olumsuz belirtileri ortadan kaldırmaya, çevreyle uyum içerisinde olmaya ve aynı zamanda zorluklar karşısında dirayetli olabilmeye yardımcı olmaktadır.

İstanbul Psikolog Fiyatları

Ruhsal çöküş içerisinde olan ve yargılanmadan sadece anlaşılmayı bekleyen kişiler için alacakları terapinin makul fiyatlarda olması da pekâlâ önem arz etmektedir. Bu bağlamda İstanbul psikolog fiyatları sıklıkla merak edilerek araştırılmaktadır. Fakat bunun için net bir rakam söylemek pek doğru olmayacaktır. Fakat İstanbul ilinde psikolog fiyatlarının 200tl ile 1300tl arasında değiştiğini söylemek mümkün.

Psikoterapi seans hizmetlerinin verildiği kurum, psikoloğun uzmanlık alanları, alınmış olan eğitimler, donanımlar, şehir ve semt bu hizmetin fiyatlandırılmasında oldukça etkilidir. Ayrıca  COVID-19 virüsü kapsamında hayatımıza girmiş olan Online Terapilerde de,  yüz yüze gerçekleştirilen terapi seanslarına göre ücret farklılıkları olabilmektedir. 

Bu sebeple İstanbul psikolog yardımı almak isteyen kişilerin ilk olarak bu etkenleri göz önüne alarak araştırma yapmaları veyahut birebir görüşme sağlanarak  tüm detayların konuşulup soru işaretlerinin giderilmesi gerekmektedir.

Psikolog Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Psikolojinizin fazlasıyla kötü olduğunu ve kendinizi bitik hissettiğiniz o anlarda, doğru karar vererek psikolog seçiminin yapılması  sizin için bir hayli zorlu olabilir. Bu yüzden psikolog seçiminizi yaparken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta bulunmaktadır. Bu bağlamda psikolog seçiminde;

  • Tercih edeceğiniz psikoloğun akademik alandaki eğitimleri,
  • Seçeceğiniz psikoloğun klinik psikolog olması,
  • Psikolog ile ön görüşme gerçekleştirerek samimiyet çerçevesinde bağ kurma,
  • İnternet üzerinden gerekli şekildeki araştırmaları yaparak bilgi edinme,
  • Psikolog ile  görüşme gerçekleştirdikten hemen sonra anlaşılma hissiyatını hissedebilme dikkat edilmesi gereken başlıca unsurların başında gelmektedir.

Fakat bunların en önemli olanı,  anlaşılma duygusunu içten olarak hissedebilmektir. Çünkü; terapinin ilk hedefi anlaşılma hissiyatını esas almaktır.  Eğer bu temel hedefi samimi bir biçimde hissederseniz, gönül rahatlığı ile terapinize başlayıp devam edebilirsiniz. Tüm bunların dışında psikoloğunuzun tüm dikkat ve ilgisinin sadece size odaklı olması, karşılıklı şekilde güven bağı oluşması ve kendinizi karşısında oldukça rahat şekilde ifade edebildiğiniz kriterlerini de göz önünde bulundurarak değerlendirmeye alabilirsiniz.

Psikolog Ücretlerini Etkileyen Unsurlar

  • Psikoterapinin uygulanmakta olduğu kurum,
  • Destek verecek psikoloğun uzmanlık yaptığı dalı, donanımı
  • Almış olduğu eğitimler,
  • Semt ve şehir psikolog ücretleri belirlemesinde rol oynayan en önemli faktörler arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap