1. Ana Sayfa
  2. Nedir?

İlime Adanmış Vücut: Kadavra

İlime Adanmış Vücut: Kadavra
0

Kadavra, öğrencilerin insan anatomisini öğrenmesi için kullanılan hayatını kaybetmiş insandır.

Kadavra nasıl bağışlanır?

Kadavra olarak kullanılan bu insanlar ya kendini bağışlamış bir bilim gönüllüsü ya da bir yakını bulunamamış kimsesiz insanlardır. (Bağışlamaya ailesinden biride karar verebilir) Kadavra olmuş birinin kullanımı için belli bir yasal süre vardır. Bu yasal sürede yakını olmayanların yakını çıkıp itiraz edebilir ya da bağışlanmış kişinin ailesi vazgeçebilir. Ayrıca bazı durumlarda bağış yapılamaz: kişinin bir bulaşıcı hastalığa (AIDS, tüberküloz…) sahip olması, bedenin kullanılamayacak kadar kötü durumda olması, kişinin intihar ederek hayatına son vermiş olması, ailesinin istememesi gibi. Organ bağışlamak kadavra olmaya engel değildir.

Peki, kadavralar nasıl bu kadar canlı kalabiliyor?

Kadavraların zarar görmemesi için değişik maddeler (formaldehit) kullanılır. Hatta kadavralar bu maddeyle dolu havuzda saklanır. Bu maddenin kokusu çok ağırdır; göz yaşarması, boğaz yanması gibi etkileri bulunmaktadır. Bu yüzden çok fazla kadavranın yanında kalmamak gerekir.

Kadavrayla uğraşanlar nelere dikkat etmeli?

Her ölü insan gibi kadavralarda saygıyı hak etmektedirler. Kullanırken olabildiğince az zarar vermeye çalışılmalı, özel hayatına saygı gösterilmeli (Fotoğraf, video çekip herhangi bir yerde paylaşılmamalı)

Bir kadavranın kullanım ömrü ne kadardır?

Her kadavranın belli bir kullanım ömrü vardır. Bu ömür yaklaşık 10 yıl kadardır. Bu süreden sonra kadavralar uygun bir şekilde gömülürler.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap

Yorumlar (0)

  1. 5 sene önce

    Bende şahin var ilgilenen olursa ulasssi
    05070629826

Bir Cevap Yazın