1. Ana Sayfa
  2. Falan Filan

Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Depresyon Nedir? Depresyon Belirtileri Nelerdir?
0

Depresyon (majör depresif bozukluk) sürekli bir üzüntü, ilgi kaybı, nasıl hissettiğiniz, nasıl düşündüğünüzüve nasıl davrandığınızı etkileyen yaygın bir duygu durum bozukluğu veya  tedavi edilebilen tıbbi bir hastalıktır. Depresyon sürekli üzüntü halinde olmaya ve zevk veren durumlardan keyif almamaya yol açar. Depresyon çeşitli duygusal ve fiziksel belirtilere yol açabilir. Depresyon sadece bir keyifsizlik veya anlık bir zayıflık değildir. Depresyon aynı zamanda bir anda çözülebilecek kadar basit bir sorun değildir. Depresyon genellikle 20’li veya 30’lu yaşlarda başlar, ancak her yaşta ortaya çıkabilir. Erkeklere oranla kadınlarda daha çok görülür.

Depresyon Nedenleri Nedir?

Önemli bir yakının kaybedilmesi veya ölümü ya da kronik aşırı yükleme durumları gibi akut stresler depresif bir hastalığın tetikleyicisi olabilir. Yeni koşullara uyum gerektiren (örneğin evlenme, işsizlik, emeklilik) sosyal faktörler de depresyonun ortaya çıkmasından önce artan bir şekilde görülür. Bununla birlikte tüm hastalarda bu şekilde tetikleyici faktörler olmaz. Birçok depresyon hasta kişiyi birden bire yakalar. Bu nedenle depresyonun zor yaşam şartlarına sadece makul, anlaşılır bir tepki olarak algılanmasına karşı çok dikkatli olunmalıdır.

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak depresyona neyin sebep olduğu bilinmemektedir. Psikolojik, biyolojik ve sosyal faktörlerin hepsi depresyona neden olabilir. Kendinizi çoğu zaman üzgün hissedebilirsiniz ama bunu depresyonla karıştırmamak gerekir çünkü depresyonda daha farklı boyutta duygularda vardır. Depresyon belirtileri şunlardır;

– Sürekli üzgün hissetmek

– Aşırı yeme veya iştahsızlık

– Üzüntü, sebepsiz ağlama, boşlukta olmak veya umutsuzluk duyguları

– Düşünme, konuşma ve hareket etmede yavaşlama

– Değersiz ve suçlu hissetmek

– İntihar etmeye eğilim

– Hafıza güçlüğü veya kişilik değişikliği

– Kaygı, ajitasyon ve huzursuzluk

– Hobiler, spor veya cinsellik gibi normal aktivitelerin çoğuna veya tümüne karşı ilgi veya zevk kaybı

– En küçük konularda bile öfke patlamaları, sinirlilik hissi veya hayal kırıklığı

– Günlük aktivitelere ilgi ve zevk kaybı

– Sebebi belirsiz fiziksel problemler, sırt veya baş ağrısı gibi

Depresyon Türleri Nelerdir?

Atipik özellikler: Bazı olaylardan geçici olarak mutlu olabilme, iştah artışı, aşırı uyku ihtiyacı, reddedilmeye karşı aşırı duyarlılık ve uzuvlarda ağırlık hissi ile görülen depresyon. Atipik depresyon belirtileri ise şu şekilde sıralanabilir; 

– Kiloda belirgin artış

– İştahta belirgin artış

– Yoğun uyku hali

– Kollarda ve bacaklarda ağırlaşma hissi

– Reddedilmeye karşı hassasiyet

Katatoni: Kontrol edilemeyen motor aktivitesi ile amaçsız hareketler içeren veya sabit ve katı duruşlarla görülen depresyon. Katatonik özellikli depresyonda aşağıdaki belirtilerin en az iki tanesinin görülüyor olması aranır:

– Kaslarda hareketsizlik

– Nedensiz kas hareketleri

– Şiddetli negativite ya da hiç konuşmama

– Alışılmamış beden pozisyonu

– Başkalarının söz ve hareketlerini tekrar etme

Peripartum Başlangıc: Hamilelik sırasında veya doğumdan sonraki hafta veya aylarda, yani postpartum dönemde ortaya çıkan depresyon. Doğum yapan kadınların yüzde 10-15’inde görülen doğum sonrası depresyonun neden kaynaklandığı tam olarak bilinememektedir. Bununla beraber doğum sonrası depresyonu yaşayan kadınlarda genellikle şiddetli üzüntü hali, sürekli ağlama, yoğun kaygı ve umutsuzluk sıklıkla görülen belirtilerdir.

Psikotik Özellikler: Kişisel yetersizlik veya diğer olumsuz içeren hezeyanlar ya da halüsinasyonlar tarafından eşlik edilen depresyon. Psikotik özellikli depresyonda kişiler kendilerinin değersiz olduklarını ve yaşamayı hak etmediklerini söyleyen sesler duyduklarını belirtebilirler.

Depresyon Nasıl Tedavi Edilir? Depresyon Ne Kadar Sürede Tedavi Edilir?

Depresyonu olan çoğu insan için psikoterapi etkilidir. Depresyon tedavisinde bilişsel davranışçı terapiyi ilk kez 1960’ lı yılların başında A.T. Beck kullanmıştır. Beck’ in buradaki yaklaşımı depresif hastaların kendileri, dünya ve gelecek ile ilgili olumsuz zihinsel tasarımlarına dayanır. Olumsuz zihinsel tasarımları yok etmeye yönelik bilişsel ve davranışçı becerileri öğretmeyi içeren, yapılandırılmış, iş birliğine dayalı, kısa süreli ve sorun odaklı bir psikoterapi yaklaşımı kullanılır. 10 ila 20 seans sürecek tedavi sürecinde 4-6 seanstan itibaren depresif belirtilerde belirgin bir düzelme görülür.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Yorum Yap